JÄMESOOLEVÄHI SÕELUURING ON TERVISEUURING
Sõeluuring on mõeldud eelkõige ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele ja meestele jämesoolevähi varaseks avastamiseks. Eestis kutsutakse jämesoolevähi sõeluuringule 60–68-aastaseid mehi ja naisi iga kahe aasta tagant.
Jämesoolevähi sõeluuringu kutset ei saa mehed ja naised, kellel on elu jooksul diagnoositud jämesoolevähk. Samuti ei kutsuta jämesoolevähi sõeluuringule viimase 10 aasta jooksul sõelkoloskoopilisel uuringul käinud inimesi.
Rohkem infot jämesoolevähi sõeluuringu kohta leiad Tervisekassa kodulehelt
Kuidas sõeluuringus osaleda?
- Sõeluuringul osalemiseks on vajalik end registreerida pereõe vastuvõtule
- Aega saab broneerida läbi veebiregistratuuri.
- Uuringule tulles võta palun kaasa ID-kaart
- Vastuvõtul avatakse sõeluuringuks haiguslugu ja koostatakse saatekiri analüüsile.
Uuringust lähemalt
Vastuvõtul antakse väljaheiteproovi võtmiseks vajalik peitveretesti komplekt (komplektis on test, infomaterjal, ankeet ja makstud vastusega ümbrik, kuhu peale on trükitud labori aadress)
Proovi on võimalik võtta kodus ning seejärel tuleb see saata postiga laborisse. Proovi saatmise postikulu on eelnevalt tasutud ja lisakulusid sellega ei kaasne.
Uuringu vastuse leiad terviseportaal.ee (vastuvõtud ja saatekirjad) umbes 10 tööpäeva möödumisel pärast proovi postitamist.
- Kui testi tulemus on „negatiivne“, oodatakse teid uuesti sõeluuringule kahe aasta pärast. Terviseseisundi muutumisel tuleb kindlasti pöörduda oma perearsti poole.
- Kui testi tulemus on „positiivne“, siis sellest antakse eraldi teada, et teha lisauuringuid. Positiivne analüüsitulemus ei tähenda veel jämesoolevähki.
- Kui testi võtmine on ebaõnnestunud ehk testi tulemus puudub, tuleb testi kordamiseks uuesti oma perearstikeskusesse pöörduda.