TASUTA EMAKAELAVÄHI SÕELUURING
Tervisekassa alustab 22. jaanuaril, emakakaelavähi sõeluuringu teavituskampaaniaga “Elav tõestus”, et innustada naisi sõeluuringust osa võtma. Tänavuse teavituskampaania „Elav tõestus“ keskmesse on toodud vähktõvest paranenud inimesed, kelle lootustandvad ja julgustavad lood kinnitavad, et varakult avastatud vähk on ravitav.
Kes on 2024. aastal sõeluuringule kutsutud?
Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant. 2024. aastal on tasuta emakakaelavähi sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastatega 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989 ja 1994.
Sõeluuringule on oodatud ka need naised, kellel on emakas osaliselt või täielikult eemaldatud (hüsterektoomia). Rohkem infot emakakaelavähi sõeluuringu kohta leiad Tervisekassa kodulehelt
Mis haigus on emakakaelvähk?
Peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus, mis levib naha ja limaskestade kokkupuutel, sealhulgas sugulisel teel. Nakkusallikaks on papilloomiviirusega nakatunud teine inimene.
Rakumuutused tekivad pikema aja jooksul (isegi 10–25 aastat), kuid muutused rakkudes ei tekita tavaliselt muutusi naise enesetundes. Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need on ravitavad.
Emakakaelavähki haigestumisel ei ole seost pärilikkusega ja haigestuda võivad kõik naised igas vanuses. Eestis on nii emakakaelavähi esinemissagedus kui ka suremus üks kõrgemaid Euroopas.
Tänu sõeluuringule saab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on hästi ravitavad. Lisaks regulaarsele sõeluuringul osalemisele saab vähki haigestumist ennetada õigeaegse HPV vastase vaktsineerimisega.
Sõeluuringut perearstikeskuses teostab ämmaemand
- Uuringule tulles võta kaasa ID-kaart
- Uuringul osalemine sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse väikese harjakesega emakakaela limaskestalt ja kanalist proovimaterjal ning seejärel uuritakse proovi laboris. Protseduur on valutu!
- Proovi ei saa anda menstruatsiooni ajal. Kõige sobivam aeg uuringuproovi andmiseks on menstruatsioonitsükli 10.–20. päeval.
- Ohtlike viirustüvede puudumisel uuringutulemuste teavitust eraldi ei saadeta. Uuringutulemusega saab tutvuda terviseportaalis (Minu tervise ajalugu)
- Kui aga leitakse kõrge riskiga viirustüvesid, siis sellest antakse eraldi teada, et teha täiendavaid uuringuid. Viiruse olemasolu ei tähenda vähi- ega vähieelsete muutuste diagnoosi!